Na dizajne záleží

O tom, že dizajn zohráva významnú úlohu pri predaji výrobkov, už hádam nikto nepochybuje. Dávno nestačí, aby mali produkty „len“ dobré technické vlastnosti, musia aj dobre vyzerať, inak by sa nepredávali. Ukážme si to na niekoľkých príkladoch.

 

Automobily

Samozrejme, automobily si vyberáme podľa jazdných vlastností, výkonu motora, spotreby a ďalších technických parametrov. Do nášho rozhodovania však podstatnou mierou vstupuje aj vzhľad auta a jeho imidž. Najpredávanejším osobným  autom všetkých čias sa stal legendárny „Chrobák“ od Volkswagenu, a to nepochybne aj pre svoj charakteristický dizajn. Alebo iný príklad. Talianskej automobilke FIAT relatívne nedávno hrozil krach. Úžasný dizajn nového Fiatu 500 však dopomohol turínskej fabrike k tomu, aby sa dostala znovu do zisku. Dizajn je však dôležitý nielen pre samotné autá, ale aj mnohé súvisiace produkty, ako napríklad autosedačky.

Elektronika

To, čo platí o autách, platí v plnej miere aj o elektronike. Elektrospotrebiče všetkých druhov – od televízorov cez práčky až po počítače – si kupujeme aj na základe dizajnu. Uveďme len jeden príklad za všetky, spoločnosť Apple. Mnohé jej produkty boli z technického a inovatívneho hľadiska prelomové. Niet však sporu o tom, že obrovský úspech dosiahli aj vďaka nevšednému dizajnu. Kombinácia týchto predností vyniesla Apple na čelo rebríčka najhodnotnejších značiek na svete.

Nábytok

Množstvo podobných príkladov o dôležitosti dizajnu by sme mohli uviesť aj z oblasti nábytkárskeho priemyslu. Spomenúť by sme mohli úspechy talianskeho dizajnu, boom škandinávskeho dizajnu a podobne. Význam dizajnu však ešte viac podčiarkuje nastupujúci trend nábytku na mieru. Na vzhľade a originalite nábytku nám natoľko záleží, že čoraz viac vyhľadávame napríklad kuchyne na mieru, dokonale prispôsobené nášmu vkusu a požiadavkám.

Web

Na záver ešte spomeňme, že dizajn sa už zďaleka netýka len materiálnych produktov, ale prenikol aj do digitálnej sféry. V súčasnosti sa tvorba webstránok,  mobilných aplikácií či počítačových hier nezaobíde bez web dizajnu a UX dizajnu. V tejto oblasti vznikli celkom nové profesie ako významná súčasť takzvaného kreatívneho priemyslu.  A možno oprávnene predpokladať, že v budúcnosti budú ďalšie nové pribúdať.

Related Posts