Ako si zariadiť chatu

Možno ste si práve postavili alebo kúpili chatu či chalupu a uvažujete nad tým, ako a čím si ju zariadiť. Je to pochopiteľné, veď aj tam sa predsa chcete cítiť čo najlepšie. Pri zariaďovaní chát máte dve krajné možnosti – buď siahnuť po úplne nových veciach, alebo môžete využiť starší nábytok a zariadenie. Ktoré riešenie je výhodnejšie? Na túto otázku sa teraz pokúsime dať odpoveď.

Všetko nové

Je ich síce menšina, ale predsa sú ľudia, ktorí sa držia zásady, že nová chata si pýta nové vybavenie. Berú ju ako svoj druhý domov a nechcú poľaviť zo svojich nárokov na komfort. Neváhajú pritom minúť ani nezanedbateľné finančné prostriedky. Ak si to môžete dovoliť, tak prečo nie, proti gustu žiaden dišputát. Pre väčšinu je však takýto prístup zbytočným luxusom. Ale pozor! Na niektorých veciach by sme určite šetriť nemali. Máme na mysli najmä vybavenie týkajúce sa bezpečnosti. Vstupná brána, vchodové dvere, alarm a podobne, to všetko by malo byť nové. Nezabúdajme na časté vlámania a vykrádanie v chatárskych oblastiach.

Všetko staré

Oveľa častejší je opačný extrém, keď ľudia zariaďujú chaty výhradne starými vecami. Na chatách a chalupách obyčajne končí už použité zariadenie z bytov a domov. Ide najmä o starší nábytok – od postelí cez skrine či konferenčné stoly až po kuchynské linky. Je len dobré, že takéto veci nájdu svoje nové použitie, najmä ak sú funkčné. Lenže nie všetko staré je úplne vhodné. Zoberme si také ponorné čerpadlá do studní. Keď sa vám na chate pokazí starší televízor, nič sa nedeje. Horšie je, ak sa vám pokazí čerpadlo, ktoré akútne potrebujete. To isté platí aj o kosačkách, záhradnom náradí a podobne.

Zlatá stredná cesta?

Ako sme už naznačili, ani jeden z extrémov nie je ideálny. Vhodným riešením je nájsť tú správnu strednú cestu. Napriek tomu sa však prikláňame viac ku starším veciam. Šetríme tým nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Z nových vecí odporúčame kupovať bezpečnostné zariadenia a praktické náradie, ktoré na chatách a chalupách používate najčastejšie. A ešte jedna rada na záver. S množstvom vecí to radšej  nepreháňajte. Zapratať chatu hromadou rároh vám len uberie z priestoru a celkového komfortu.

Related Posts